Tradycją stało się, że jesienią społeczność powiatu wągrowieckiego sadzi żonkile – symbol akcji. Co ważne, każdy z nas, zaczynając od przedszkolaków, poprzez młodzież, nauczycieli, pracowników hospicjum, czy wolontariuszy, swoją obecnością dowodzi i pokazuje jak istotny jest dla nas los każdego człowieka, tym bardziej człowieka chorego. Nie ma lepszego wychowania jak czyn i przykład.
Stowarzyszenie im. ks. J. N. Musolffa w Wągrowcu już po raz czternasty przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei. To początek wielkiej akcji, której celem jest wsparcie naszego hospicjum i jej pacjentów.
Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei, tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum.
Cebulki tych kwiatów przypominają nam, że obok nas istnieją ludzie, którzy czekają na naszą pamięć i nadzieję, tak jak z nadzieją czekamy na zakwitnięcie tych kwiatów na wiosnę. Promując profilaktykę zdrowotną nie można jednak zapominać o chorych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia i niesienia nadziei.
W tym roku do kampanii włączyło się 25 hospicjów z 24 miast Polski, z naszego terenu do tegorocznej edycji „Pól Nadziei” przystąpiło 9 szkół: