Podsumowanie akcji Żonkilowe Pola Nadziei – 2022 - 2023
Akcja „Pola Nadziei" przypomina nam o osobach zmagających się z nieuleczalnymi chorobami, w szczególności z nowotworem. Żółty żonkil jest symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. Według „Słownika Symboli” Władysława Kopalińskiego, w tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską.
Zakończyła się tegoroczna edycja „Żonkilowe Pola Nadziei 2022/2023”. Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, prowadzące Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, wyraża szczere podziękowanie wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom.
Nauczycielom: wdzięczność za zachęcanie młodzieży do czynienia dobra, za szczególne poczucie odpowiedzialności za naznaczonych krzyżem bólu i cierpienia, którzy potrzebują braterskiego towarzyszenia oraz znaków nadziei.
Rodzicom, którzy identyfikując się z Ideą Hospicjum, nie licząc czasu, z ogromnym zaangażowaniem i wrażliwością serca, włączyli się w tą szlachetną kampanię.
Księżom Proboszczom, za możliwość przeprowadzenia zbiórki przed kościołami.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to piękne dzieło.
Bezinteresownie i z całym oddaniem, angażujecie się w to „przedsięwzięcie”. Dziękujemy Wam nie tylko za zaangażowanie, ale i za to, że nie odmawiacie pomocy, także za życzliwość, wyrozumiałość i uśmiech, które całodzienny wysiłek czyni lżejszym. To dzięki Wam wielu ludzi, przeżywa ekscytującą przygodę, ucząc się tym samym, że trzeba sobie wzajemnie pomagać.
Przywołam tu słowa Kardynała Tysiąclecia śp. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek nie rozwinie w pełni swojego człowieczeństwa i swej osobowości, jeśli będzie tylko myślał i pragnął dobrze, a nie będzie czynił dobrze.”
Dziękujemy w imieniu chorych, potrzebujących czasu i opieki a także dachu nad głową – miejsca gdzie człowiek terminalnie chory może godnie i spokojnie dojść do kresu swoich dni.
Dziękujemy, że pomagacie nam pomagać.
Dziękujemy za serce i pamięć oraz chęć działania.
Dziękujemy za ofiarowanie swojego czasu dla innych.
W ten szczególny sposób przyczyniacie się „do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami, jesteście głosem wołającym o pomoc dla tych, którzy sami nie są w stanie jej domagać się”.
Nie możemy zapominać o drugim człowieku, przecież każdy z nas żyje wśród ludzi i każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy drugiego człowieka. Dlatego zapamiętajmy sobie słowa św. Pawła z Tarsu, który powiedział:
„Dopóki czas macie, dobro czyńcie”.
W tym roku z puszkami w ręku na ulice naszych miast i miejscowości wyszło ponad trzystu wolontariuszy, z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Morakowie
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu;
- Zespół Szkolno – Przedszkolny Wiatrowo;
- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach;
- Szkoła Podstawowa w Jabłkowie Filia Lechlin;
- Szkoła Podstawowa Milenium im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym;
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy;
- Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Kopernika w Panigrodzu;
- Szkoła Podstawowa im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach;
- Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Mieścisku;
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Żelicach.
Wszystkie zebrane środki finansowe w wysokości 24 416,90 zł, zostaną przeznaczone na poprawę opieki osób terminalnie chorych, pozostających w opiece stacjonarnej i domowej Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, m.in. na zakup leków czy opatrunków, itp.