Logo Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu
Powróć do: Dla pacjenta

Zasady wykonywania opieki

Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej - Hospicjum Miłosiernego Samarytaninaw Wągrowcu realizuje świadczenia w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W momencie przyjęcia do hospicjum każdy nasz pacjent zostaje objęty opieką lekarza prowadzącego oraz pielęgniarki. W razie potrzeb chory może skorzystać z pomocy rehabilitanta, psychologa, duszpasterza lub wolontariusza.

W hospicjum domowym lekarz odwiedza pacjenta przynajmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ilość wizyt może być większa, w zależności od potrzeb pacjenta. Pozostali członkowie zespołu – psycholog, rehabilitant, ksiądz – wizyty według potrzeb pacjenta.

Podczas każdej wizyty chory i osoby, które się nim opiekują otrzymują zalecenia do dalszego leczenia i postępowania opieki paliatywnej.

Pacjentom naszego hospicjum może być wypożyczony bezpłatnie sprzęt medyczny i pomocniczy.

Opieka w hospicjum domowym jest bezpłatna w zakresie:

  • wizyt lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa, duchownego,
  • wypożyczania sprzętu medycznego i pomocniczego.

 

Hospicjum Stacjonarne

Stacjonarna Opieka Hospicyjna to miejsce, w którym pacjent ma zapewnioną całodobową opiekę i profesjonalne leczenie. Dba o to wykwalifikowany zespół opieki paliatywnej: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i opiekunowie medyczni. Pacjenci i ich rodziny mogą również liczyć na pomoc duchową oraz wsparcie ze strony psychologa.

W warunkach stacjonarnych ma zastosowanie również opieka wyręczająca, która polega na przyjęciu do hospicjum pacjentów, którzy nie znajdują się na stałe pod opieką udzielaną w warunkach stacjonarnych, na okres nie dłuższy niż 10 dni.

Hospicjum Domowe

Hospicjum domowe oferuje opiekę o charakterze ciągłym w domu pacjenta. Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu. W razie potrzeby wizyty odbywają się częściej.

Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej, doradzają rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych, wyjaśniają sposób przygotowywania i podawania leków.

Opieka Hospicjum domowego nie ogranicza dostępu chorego do świadczeń lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej, pogotowia ratunkowego i pomocy doraźnej, a także pomocy specjalistycznej w uzasadnionych sytuacjach.

Czas oczekiwania na objęcie opieką może wahać się nawet do kilku tygodni i zależy od obciążenia zespołu. Do czasu formalnego objęcia opieką, która następuje w dniu pierwszej konsultacji lekarskiej, chory powinien w sprawach pilnych zwracać się do lekarza rodzinnego lub zespołów pomocy doraźnej.

Psycholog

Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej - Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu oferuje możliwość skorzystania z opieki i wsparcia psychologa. Psycholog dostępny jest dla pacjentów, ich rodzin i bliskich zarówno w hospicjum stacjonarnym, domowym.

Pomoc psychologiczna dla pacjenta i rodziny chorego obejmuje m.in.

  • szeroko rozumianą psychoedukację – rozmowy o chorobie oraz jej wpływu na samopoczucie psychiczne i emocje chorego,
  • nauka dbania o siebie w sytuacji nadmiernego skupiania się na chorym i zapominania o własnych potrzebach,
  • nauka konstruktywnych metod komunikacji z pacjentem i pozostałą rodziną,
  • tłumaczenie objawów choroby wskazujących na pogorszenie stanu zdrowia,
  • wysłuchiwanie trudnych emocji w trakcie choroby osoby bliskiej,
  • towarzyszenie w chwili agonii najbliższej osoby.

Opieka duchowa

Nie ważne, jakiego wyznania jesteś – dla nas liczy się człowiek.
Hospicjum ma korzenie katolickie, dlatego opiekę duchową dla osób wyznania katolickiego zapewniają księża z Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu.
 Dla pacjentów i ich rodzin dostępna jest kaplica hospicyjna, w której  w niedzielę o godz. 14.00 odprawiana jest Msza   Święta. Kaplica otwarta jest całą dobę.

Nie stanowi dla nas żadnego problemu zaproszenie przewodnika duchowego innego wyznania, gdyż opieka duchowa jest ważnym aspektem opieki hospicyjnej.
Kwestia wiary jest indywidualną sprawą każdego człowieka, dlatego akceptujemy wszystkie wybory chorych będących pod naszą opieką.