Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu
Opieka i pobyt w hospicjum stacjonarnym jak i bezpośrednia opieka lekarska i pielęgniarska sprawowana w domu pacjenta, są dla ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia B EZ P Ł A T N E.
Niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza pracującego w ramach NFZ (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala oraz zgoda pacjenta (na piśmie) na objęcie takim leczeniem. Decydujące o wystawieniu skierowania są wskazania medyczne.
Hospicjum stacjonarne to placówka świadcząca opiekę paliatywną czyli taką, której celem jest poprawa życia osoby chorej po to, by w ostatnich tygodniach lub miesiącach życia jak najmniej cierpiała. Opieka hospicyjna ma uśmierzać ból i dokuczliwe objawy choroby oraz podtrzymać jakość życia pacjenta na możliwie najwyższym poziomie, aby jak najmniej cierpiał.
Świadczenia w warunkach stacjonarnych udzielane są przy zachowaniu całodobowego dostępu do lekarza i pielęgniarki przez 7 dni w tygodniu.
Świadczenia hospicjum stacjonarnego obejmują również opiekę wyręczającą – polega ona na przyjęciu do hospicjum lub do oddziału medycyny paliatywnej pacjenta na okres nie dłuższy niż 10 dni. Hospicjum oferuje również profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 262 z późn. zm.).