Niech „Pola Nadziei” zakwitną w naszych sercach...
„Pola Nadziei” to ogólnopolski program hospicjów, którego uczestnicy w przestrzeni publicznej chcą budować solidarność z osobami potrzebującymi, edukować, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby osób chorych, a także zbierać fundusze na działalność hospicjów.
Już w czasach starożytnych, żonkil były symbolem nadziei na nowe życie - odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika symboli”, żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia. Przemijanie - stałą metamorfozę.
Rozkwitające kwiaty nadziei, mają zachęcać nas do zagospodarowania w naszych sercach przestrzeni, w której jak żonkile, kwitnąć będzie miłość i nadzieja dla drugiego człowieka, bowiem „w każdym człowieku tkwi dobro i mądrość, należy je tylko umieć wyszukać” (św. Jan Paweł II). Dostrzegamy, że ciepłe uczucia dla chorych i ich opiekunów goszczą w wielu ludzkich sercach i wierzymy, że delikatny żonkil stanie się nie tylko symbolem choroby nowotworowej, ale silnym symbolem miłości.
Dlatego „Pola Nadziei” to jedna z zachęt, aby ludzie przezwyciężali pustynie miłości wokół siebie, czyniąc gesty bezinteresownej życzliwości wobec cierpiących i samotnych. Takie gesty tworzą piękne, duchowe pola nadziei.